klimatyzacja, rabat, klimatyzatory, rabaty, rybnik
Twoja wyszukiwarka

Tłumiki hałasu. Tłumiki dźwięku. Mufflery.

W naszej ofercie, w stałym zamagazynowaniu znajdują się tłumiki hałasu (tłumiki dźwięku; mufflery). Więcej informacji znajduje się w cenniku.

Podczas pracy, sprężarki wytwarzają zarówno dźwięki w powietrzu jak też i poprzez wibracje są one źródłem dźwięków materiałowych. Dźwięki materiałowe, to hałasy i drgania, powodowane przez oscylujący mechanizm napędowy oraz niewyważone momenty sił od silnika, rozchodzące się w materiałach konstrukcyjnych. Aby zapobiec przenoszeniu drgań na fundament, umieszcza się sprężarki na sprężynach lub podkładkach gumowych. Skutkiem tego dochodzi jednak do znacznego kołysania podczas ich uruchamiania i zatrzymywania. Przy sztywnym podłączeniu przewodów rurowych, szczególnie w średnich i dużych sprężarkach, może dochodzić do pękania kołnierzy i spoin, a w skrajnych przypadkach do ich mechanicznego uszkodzenia (złamania). Aby uniknąć takich sytuacji, połączenia rurowe dokonywane są przez pętle rurowe lub tłumiki drgań. [...]

Dźwięki powietrzne, są to pulsacje gazu powstające na skutek nieciągłego jego dostarczania przez sprężarkę tłokową. Do ich tłumienia używa się tłumików dźwięku. W średnich i dużych sprężarkach tłumik dźwięku wmontowywany jest w przewód tłoczny, bezpośrednio za tłumikiem drgań. Wskutek zmniejszenia prędkości przepływu i wielokrotnego zawracania strumienia pary, w tłumiku dźwięku zawsze dochodzi do wydzielania pewnej ilości oleju. Dlatego należy uważać, aby tłumik dźwięku wbudowywać poziomu lub pionowo do dołu, aby wydzielający się w nim olej nie mógł spływać z powrotem do sprężarki.


tłumiki drgań montaż

Tłumiki dźwięku muszą być podtrzymywane na swym wejściu i wyjściu przez dostatecznie szerokie sztucery/mocowania (ich szerokość powinna być równa około dwukrotnej średnicy przewodu). W przeciwnym razie przewód tłoczny obciążony tłumikiem wpadałby w drgania, mogące powodować jego pęknięcia na króćcu przyłączeniowym do tłumika.

Oprócz sprężarki jest jeszcze w instalacji chłodniczej wiele innych źródeł hałasu takich jak np. Migotanie zaworów itp. Tego typu hałasy mogą być przenoszone przez przewody rurowe do całego urządzenia chłodniczego. Pozbycie się ich jest często bardzo trudnym problemem. Zaradzić temu można nie przez podejmowanie działać wtórnych, polegających na likwidowaniu skutków, lecz przez wykrycie źródła hałasu u usunięcie jego przyczyny.

źródło: H-J URLICH "Technika Chłodnicza", wyd. IPPU Masta, Gdańsk 1998

^na górę^

     <<< wstecz

W OFERCIE MAMY PRODUKTY

blizzard   
bitzer   
honeywell   
emerson   
fujitsu   
frascold   
areatraders   
eco   
viessmann-100_47_   
copeland   
ird_refrigera   

... I INNE


P.H. AGDEX ul.Grunwaldzka 46, 44-210 Rybnik, tel. +48-32-4260182, 4239610, fax +48-32-4260183, info@agdex.com, www.agdex.com.